AMD Lynx platforma

Najnovija AMD platforma se sastoji od novih APU procesora i čipseta. Model koji smo dobili je i trenutno najsnažniji, A8-3850 koji radi na 2.9GHz koji u sebi ima integrisan Northbridge čip ali i Radeon HD 6550D grafiku.

Pre izvesnog vremena smo imali priliku da predstavimo AMD Brazos platformu koja je namenjena mobilnim računarima, kao novu Fusion koncepciju baziranu na Ontario i Zacate procesorima. Ideja iza ovoga je uvođenje APU procesora koji se već dosta dugo najavljuju, a koji spajaju Northbridge, CPU i GPU na jednom čipu. Kao što smo mogli videti, konačno smo dobili konkurenta Intel Atom platformi koja već duže vreme dominira tržištem. Red je došao na desktop segment odnosno Lynx platformu i Llano generaciju procesora koja u sebi sadrži CPU sa četiri Husky jezgra i GPU Evergreen generacije. Arhitektura procesora je vrlo slična onoj koju smo videli na Athlon II procesorima, dok se GPU bazira na rešenju koje je korišćeno u Radeon HD 5000 karticama.

Ključne karakteristike

  • Najnovija generacija APU procesora izrađena u 32nm procesu
  • Impresivne performanse grafičkog podsistema
  • Očekuje se veoma dobra cena

Utisak kvare

  • Stari procesori nisu kompatibilni sa novim FM1 podnožjem

Specifikacija

AMD A8-3850 - Takt: 2.9GHz

  • L1 Cache: 4x 128kB
  • L2 Cache: 4x 1024kB
  • TDP: 100W
  • Podnožje: FM1
  • Memorija: 1866Mhz DDR3
  • Grafika: Radeon HD 6550D

    AsRock A75 PRO4 - Format ploče: ATX

  • Čipset: AMD A75
  • Memorija: 4x SO-DIMM, Max. 32 GB, DDR3 800, 1066, 1333, 1600, 1866
  • Kontroleri: 5x SATA, 1x eSATA
  • Slotovi: 2x PCIe x16, 2x PCI-E x1, 3x PCI
  • Zvuk: Realtek ALC892 7.1
  • Konektori: PS/2, Gigabit LAN, 8 USB 2.0, 4x USB 3.0, 5x 3.5mm audio, optički S/PDIF, D-Sub, DVI, HDMI

    AMD A8-3850 APU je izrađen u 32nm procesu, površine 228mm2, što je fizički veće od Sandy Bridge Core i5 i i7 procesora, sa 1.45 milijarde tranzistora. Ako znamo da je proizvođač uspeo da spakuje nortbridge (površine 66mm2 i TDP-a od 13W), CPU (200mm2 i TDP-a 95W) i GPU (108mm2 i TDP-a 30W) na jednu pločicu, postaje jasno kolika je optimizacija napravljena. Ono što je poznato je da će se pored A8 APU-a pojaviti i A6 i A4 modeli. Glavna razlika, osim takta samog procesora, se ogleda u integrisanom GPU modelu, ali i Turbo CORE opciji koja je na primer kod najsnažnijeg procesora koji smo i mi imali na testu izostala. Glavni razlog zašto smo rekli da ovaj CPU podseća na Athlon II modele je to što se proizvođač odlučio da izbaci L3 keš, dok je povećana količina L2 keša i iznosi ukupno 4MB odnosno 1MB po jezgru.

    Grafika koja se nalazi u okviru A8-3850 APU-a je Radeon HD 6550D, i u pitanju su BeaverCreek jezgra bazirana na Redwood arhitekturi (viđenoj na 5550, 5570, 5670 karticama). Ukratko, ova grafika je najsličnija modelu HD 5670 sa pet SIMD engine-a i 400 Stream procesora, 20 jedinica za teksturu i 8 ROP-ova. Ipak, takt procesora je sveden na 600MHz, dok se korišćenjem dvokanalne DDR3 magistrale dobijaju znatno slabije performanse od zasebne HD 5670 kartice koja koristi GDDR5 memoriju. Ipak, ima i dobrih vesti, a to bi bila podrška za UVD3 tehnologiju koja je prisutna samo na 6000 seriji kartica, što će reći osetno bolje performanse kada je u pitanju reprodukcija multimedijalnih sadržaja. Osnovni klok magistrale je 100MHz (APU bus), uz množilac 29, stim što očekujemo prilično dobar potencijal za overklok tako da se magistrala može podići čak do 150MHz. Interesantno je da u trenucima kada se ne koristi puni potencijal, takt procesora se obara na čak 800MHz, što će se jako lepo odraziti na potrošnju.

    Pošto je u pitanju nova platforma, na raspolaganju će biti i nova generacija matičnih ploča, a mi smo imali priliku da vidimo AsRock model A75 Pro4. Bitno je pre svega reći da će biti dostupne dve verzije novog čipseta, A75 kao snažnija varijanta i A55 za manje zahtevne sisteme. Koristi se novo FM1 podnožje koje inače nije kompatibilno sa prethodnim procesorima ovog proizvođača, što verovatno neće oduševiti verne korisnike. Neke od najbitnijih stvari vezane za novi Southbridge je podrška za šest SATA 6Gb/s i četiri USB 3.0 uređaja. Ploča sa testa je dobar primer onoga što se može očekivati u budućnosti, veoma jednostavne konstrukcije (što treba zahvaliti AMD-u pošto je objedinio najkompleksnije elemente) i odličnog rasporeda komponenti. Odmah da kažemo su na raspolaganju dva PCIe x16 slota, te da se grafički podsistem može unaprediti prilično jednostavno, kao i da je moguće instalirati dve grafike, za još bolje performanse. Na ploči se nalazi D-Sub, DVI i HDMI konektori, i u suštini imamo prilično dobro integrisano rešenje za one kojima ne trebaju neke snažne 3D performanse za igre, mada se ugrađena HD 6550D grafika i sa igrama sasvim lepo snalazi i predstavlja trenutno najjaču integrisanu varijantu.

Rezime

AMD je (konačno) rešio da pojednostavi nomenklaturu, tako da sada više nemamo zbunjivanje sa Athlon i Phenom imenima, već samo oznaku procesora iz koje se prilično jednostavno može zaključiti gde se nalazi u ponudi. Primera radi, A8-3850 je trenutno najsnažniji procesor nove generacije, iako se čini da je veoma moguće da će se uskoro pojaviti i neki brži (ipak 2.9GHz nije impresivna brojka ako se pogleda ponuda istog proizvođača, da i ne pričamo o konkurenciji). Uprkos sličnosti sa prethodno viđenim Athlon II procesorima, sada imamo 905 umesto 938 pinova, što će malo otežati upgrade za one koji su navikli na zgodnu osobinu kod AMD-a da se na novim platformama uvek može koristiti procesor prethodne generacije (dok se ne skupe pare za novi model). Srećom, sa ploče možemo videti da je sistem montaže hladnjaka ostao isti, pa će bar taj deo starog sistema moći da se zadrži. Potrošnja je prilično optimizovana, i možemo slobodno reći da će sistem baziran na ovoj platformi biti prilično štedljiv, iako se radi o najjačoj varijanti. Da ne bude zabune, ova kombinacija i dalje predstavlja budžetsku varijantu (očekivana cena za procesor je oko 135$), ali kao takva predstavlja praktično rešenje koje u ovom trenutku nema pravu konkurenciju. Intel Sandy Bridge je i dalje neprikosnoven ako gledamo čistu snagu CPU-a, no za kombinaciju procesora i grafike, AMD se nameće kao daleko bolje balansirano i jeftinije rešenje koje postiže odlične rezultate.

Conlucion

AMD, finally, decided to simplify the nomenclature, so now there is no confusion with Athlon and Phenom names, but only label of processor, based on which is easy to conclude what is offering. For example, A8-3850 is currently the most powerful processor of the next generation, although it seems that it is possible that soon faster ones will appear, (2.9GHz is not an impressive figure if we consider offer of the same manufacturer, not to talk about the competition). Despite the similarities with the previously seen Pentium II processors, we now have 905 instead of 938 pins, which will make upgrade a bit more difficult for those who are accustomed to convenient characteristic of AMD to use the previous generation processor on new platforms (until money for new model become available). Fortunately, the cooler of the system remained the same, so at least that part of the old system could be kept. Power consumption is fairly optimized, and we can say that a system based on this platform will be quite frugal, even though this is the strongest version. Make no mistake, this combination continues to be a budget version (the expected price for the processor is about $135), but as such it represents a practical solution that, at this point, has no real competition. Intel Sandy Bridge is still the undisputed considering pure CPU power, but for the combination of processor and graphics, AMD is becoming a far better balanced and less expensive alternative solution that achieves great results.

Testirani proizvod je uzorak.

AMD ustupio: AMD Phenom II X4 980 Black Edition