AMD FX-8350

Najnoviji i za sada najbrži AMD procesor nove Vishera generacije, FX-8350 na 4.0GHz donosi poboljšanje Piledriver platforme. Uz bolje performanse, imamo i nešto manju potrošnju, mada to ostaje i dalje oblast gde očekujemo poboljšanje. Dok u multi-thread aplikacijama briljira, single-thread je još uvek polje gde Intel suvereno vlada.

AMD je predstavio i najnoviju generaciju procesora FX serije, uz oznaku Vishera. Ono što znamo je da se radi o multi-core procesorima sa Piledriver jezgrima, kao i da će se u ponudi u ovom trenutku naći četiri modela. Mi smo na test dobili i najsnažniji, model FX-8350. Prošla godina možda nije bila toliko uspešna za AMD, ako se setimo Zambezi procesora i Bulldozer jezgara. Ovde imamo praktično istu stvar koju smo videli u Trinity modelima, samo za razliku od njih, ovi procesori su namenjeni desktop računarima visokih performansi, bez integrisane grafike i sa ciljem da pruže što više. Tome u prilog ide i to da su procesori potpuno otključani, što će se dopasti onima koji u svakom slučaju nameravaju da izvuku još bolje performanse.

Na raspolaganju će biti modeli FX-8350 (8 jezgara i takt 4.0GHz, turbo 4.2GHz, 8MB L2 keša i TDP od 125W), FX-8320 (8 jezgara i 3.5GHz, turbo do 4.0GHz, 8MB L2 keša i TDP od 125W), FX-6300 (6 jezgara i 3.5GHz, turbo do 4.1GHz, 6Mb L2 keša i TDP od 95w) i FX-4300 (4 jezgra i 3.8GHz, turbo do 4.0GHz i TDP od 95W). Znamo da je Piledriver druga generacija Bulldozer-a, i svi sa pravom očekuju bolje performanse i veću energetsku efikasnost (čitaj manju potrošnju), a po onome što smo videli, AMD je konačno uspeo da ispegla Bulldozer jezgo tako da zasta vredi uloženog novca.

Ključne karakteristike

  • Ispeglana Piledriver arhitektura procesora
  • Odlične Multi-thread performanse
  • Dosta dobra cena u najavi
  • Procesor je otključan

Utisak kvare

  • Single-Thread performanse bi mogle biti bolje

Specifikacija

  • Takt: 4.0GHz (4.2GHz Turbo Boost)
  • L2 Cache: 8MB
  • TDP: 125W
  • Podnožje: AM3+

AMD FX-8350

Vishera je napravljena u istom 32nm postupku kao i Zambezi, pa je u startu jasno da AMD nije baš imao mnogo prostora da jezgro učini kompleksnijim, barem ne a da ne poveća površinu procesora (koja je inače ostala identična: 315mm2), sa 1.2 milijarde tranzistora. Ako znamo da je Intel već prešao na 22nm proces (Ivy Brigde), jasno je da nas najverovatnije vrlo uskoro čeka još jedna revizija Bulldozer-a. Ako se malo bolje pogleda, vidimo da je u odnosu na prethodnu generaciju procesora u ovom slučaju TDP ostao isti, baš kao i količina keš memorije, dok su taktovi povećani, ali interesantno da je recimo kod modela sa testa povećan samo osnovni takt, dok je turbo brzina ostala ista. AMD je predvideo da glavna borba bude sa Intel Core i5 3570K modelom, a tu u startu imamo predloženu cenu od 199$, koja je za čak 40$ niža od konkurenta.

Vredi reći i da će sve postojeće AM3+ matične ploče sasvim dobro raditi sa novim procesorima, uz eventualni BIOS update, tako da će uprade biti krajnje jednostavan. Procesor sa testa ima četiri Piledriver modula, sa po dva AMD64 jezgra i memorijskim kontrolerom, što u zbiru daje osam logičkih celina, odnosno thread-ova. Svaki pojedinačni CPU ima 128 KB of Level 1 keš memorije, dok je ukupno na raspolaganju 8GB L2 keš memorije. To nije sve pošto postoji i 8MB L3 keš memorije, tako da svako jezgro ima po 2MB, ali i mogućnost da pristupi ostaloj L3 memoriji (naravno, ne i da istovremeno adresira svu L3 memoriju). Poslednja revizija Turbo Core tehnologije znači da postoji poseban čip koji prati rad pojedinačnih jezgara i dinamički setuje takt, tako da se postiže odličan balans između performansi, odnosno brzine takta, i potrošnje energije, što je uvek prilično bitna stvar.

Rezime

Ono što je bitno naglasiti jeste da su novi FX procesori vrlo raspoloženi za overklok i da se može bez većih problema (i sa adekvatnim hlađenjem) doći i do 5GHz, što je već stvarno brojka za respekt. Iako je pomalo nezahvalno porediti potrošnju procesora sa Intel Ivy Bridge modelima (da podsetimo da se radi o 22nm procesorima), AMD je ipak uradio solidan posao, mada mislimo da tu još ima mesta za poboljšanje, pogotovo ako poredimo sa Sandy Bridge procesorima. Ukratko rečeno, Vishera modeli postižu do 20% bolje rezultate u odnosu na svoje prethodnike, uz manju potrošnju energije i niže radne temperature, ali što je isto tako bitno, i nižu cenu. Ukoliko pričamo o multi-thread aplikacijama, ovaj AMD procesor beleži stvarno sjajne rezultate, dok Intel i dalje vodi u sirovoj snazi i aplikacijama koje koriste kombinaciju single i multi-thread rada. Sve zajedno, Vishera je dobar korak za AMD, koji ukoliko bude ovako nastavio ima realne izglede da konačno uhvati priključak u desktop segmentu.

Conclusion

New FX processors offer overclocking possibility, so it is possible to reach up to GHz (with adequate cooling), which is very good. Although it is somewhat unfair to compare processor consumption with Intel Ivy Bridge models (these are 22nm processors), however, AMD done a great job, although there is still room for improvement, especially if you compare it with Sandy Bridge processors. In short, Vishera models achieve up to 20% better performance compared to its predecessors, providing lower energy consumption, lower operating temperatures, and a lower price, which is very important. If we talk about multithread applications, this AMD processor records great results, while Intel still leading in the field of raw power and applications that use a combination of single and multi-thread work. Overall, Vishera is a good step for AMD, which finally has a realistic chance to become competitive in the desktop segment.

Testirani proizvod je uzorak.

AMD ustupio: AMD FX-8350

Najnoviji i za sada najbrži AMD procesor nove Vishera generacije, FX-8350 na 4.0GHz donosi poboljšanje Piledriver platforme. Uz bolje performanse, imamo i nešto manju potrošnju, mada to ostaje i dalje oblast gde očekujemo poboljšanje. Dok u multi-thread aplikacijama briljira, single-thread je još uvek polje gde Intel suvereno vlada.