
Još jedan od novih AMD procesora, FX-6350 je direktni naslednik modela FX-6300, a donosi malo veći osnovni takt (za 400MHz) i povećani TDP za 30W (sada je 125W). Zbog i dalje dobre cene, čini se da je ovo odlična ponuda u srednjoj kategoriji.
Možda AMD i dalje nema spreman odgovor za top modele procesora koji nam dolaze iz Intel-a, ali što se tiče srednje kategorije, itekako ima šta da kaže i već duže vreme u ponudi ima procesore sa odličnim odnosom cene i performansi. Kao što se iz oznake može pretpostaviti, FX-6350 je šesto-jezgarni procesor sa Vishera jezgrom, koji je derivat Piledriver arhitekture i koji predstavlja malo poboljšanje u odnosu na svog direktnog prethodnika, model FX-6300. Ono što se u startu može videti jeste da smo dobili nešto veće taktove, ali i veću potrošnju. Ono što takođe treba znati je da je cena skoro pa identična, tako da i dalje imamo procesore srednje kategorije koji će ostati dostupni širem broju kupaca.
Ključne karakteristike
- Poboljšanje u odnosu na FX-6300
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Takt: 3.9GHz (4.2GHz Turbo Boost)
- L3 Cache: 8MB
- TDP: 125W
- Podnožje: AM3+
AMD FX-6350
Kao što je dobro poznato, radi se o procesoru koji je baziran na Piledriver arhitekturi (c0 stepping Bulldozer-a), sa šest jezgara. Osnovni takt procesora je sada 3.9GHz, dok u Turbo režimu ide od 4.2GHz. Ovo je povećanje u odnosu na FX-6300 od 400MHz za osnovni takt i samo 100MHz za Turbo režim rada. Za slučaj da se pitate u kojim slučajevima će procesor podići takt, ovo se dešava u slučajevima kada nisu sva jezgra potrebna za rad, i kada izmerena temperatura do dozvoli. Ono što je dobro i što treba takođe reći je da se ovaj procesor ne greje mnogo i da će sigurno biti adekvatno hlađen i sa nekim jednostavnijim kulerom, pod uslovom da se ne planira overklok.
Još jedna dobra vest je i to da procesor koristi AM3+ socket, tako da neće biti problema sa upgrade-om ako se dolazi sa prethodne generacije procesora, i uz eventualni upgrade BIOS-a ne bi trebalo da bude nikakvih problema. Naravno, kuleri koji su pasovali ranije će i sada raditi bez ikakvih problema. Ono što nam se nije dopalo toliko je da FX-6350 ima TDP od 125W u odnosu na 95W svog prethodnika. Ovo naravno sa sobom nosi i malo veće temperature, i pitanje je samo da li se tih 30W razlike isplati za 400MHz. Za razliku od modela FX-4350 koji smo već mogli da vidimo, ovde je podrška za DDR3-1866 ostala neprmenjena, isto kao i količina L2 i L3 keš memorije (6MB i 8MB respektabilno).
Rezime
Kao što smo i očekivali, postoje izvesni dobici kada su performanse u pitanju (u odnosu na FX-6300), što je bilo i očekivano i oni se kreću u opsegu do 10%. Ukoliko se traži što bolji odnos performansi i potrošnje, ne verujemo da će se mnogi odlučiti za FX-6350 pošto je ipak 30W razlike, no ostaje činjenica da se radi o prilično dobrom procesoru srednje klase sa šest jezgara, prilično pogodan za multimediju. Da li vlasnici FX-6300 procesora imaju razloga za upgrade? Teško, ali sasvim sigurno je da će za one koji kupuju prvi procesor AM3+ generacije imati o čemu da razmisle.
Conclusion
As we expected, there are some advantages when it comes to performance (compared to the FX-6300) and they are ranging up to 10%. If a better performance/power ratio is needed, we do not believe that many will opt for the FX-6350 model, since that is still 30W of difference, but this is a good mid-range processor with six cores, quite suitable for multimedia. Do the owners of FX-6300 processors have a reason to upgrade? Not so much, but those who buy the first generation AM3+ CPU will have something to think about.
Testirani proizvod je uzorak.
AMD ustupio: AMD FX-6350
Još jedan od novih AMD procesora, FX-6350 je direktni naslednik modela FX-6300, a donosi malo veći osnovni takt (za 400MHz) i povećani TDP za 30W (sada je 125W). Zbog i dalje dobre cene, čini se da je ovo odlična ponuda u srednjoj kategoriji.