AMD Athlon II X3 415e

Jedan od novijih AMD modela iz Athlon II X3 serije, kod koga je najinteresantnije to što troši dosta manje energije. Ovaj procesor ima deklarisani TDP na svega 45W, što ga čini sjajnim izborom za neku HTPC konfiguraciju, odnosno računar koji će biti okrenut multimediji. U budžetskoj kategoriji, ovaj procesor će sigurno biti vrlo popularan.

Procesor koji smo dobili na test je najnoviji dodatak popularnoj Athlon II X3 seriji koja je na tržištu poznata po odličnom odnosu performansi i cene. Oni koji malo pažljivije prate stanje, primetiće da ima noviteta u nomenklaturi, konkretno je reč o dodatom slovu e na kraju oznake modela. Ovo nije slučajno i radi se o procesoru koji je niže potrošnje od ostalih modela ove generacije, 45W u odnosu na 95W koliko je do sada bilo standardno. Svakako da će ovo najviše odgovarati onima koji planiraju da sastave neku HTPC ili multimedijalnu konfiguraciju koja sa jedne strane treba da ima dovoljno snage za zahtevne aplikacije i multimediju, a sa druge strane da ne troši previše energije i da ne bude previše bučna.

Ključne karakteristike

  • Smanjena potrošnja, TDP svega 45W
  • Veoma dobre performanse
  • Dobar potencijal za overklok

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Takt: 2.5GHz
  • L1 Cache: 3x 128kB
  • L2 Cache: 3x 512kB
  • L3 Cache: nema
  • Magistrala takt generator: 200MHz
  • Magistrala Hyper Transport: 2000MHz
  • Množilac: 12.5
  • TDP: 45W
  • Podnožje: AM3 (može raditi i na AM2+)
  • Memorija: Kompatibilan sa DDR2 i DDR3 memorijom

AMD Athlon II X3 415e

Ovaj procesor koristi isto Rana jezgro kao i ostali Athlon II X3 modeli. Naravno, nema puno razlike (osim očigledne u vidu isključenog jednog jezgra) u odnosu na Athlon II X4 modele odnosno Propus jezgro, koji sa druge strane dosta toga deli sa novim Phenom II procesorima, gde je najveća razlika to što Athlon porodica čipova nema L3 keš memoriju. Sam procesor je napravljen u 45nm procesu proizvodnje i veličine je 169 mm2, ima tri aktivna jezgra i C3 Core stepping. Operativni napon je od 0.775V do 1.25V, a radni takt 2.5GHz. Pošto je magistrala na 200MHz, onda lako izračunavamo množilac koji je 12.5, što bi trebalo da znači da se ostavlja malo prostora za eventualni overklok. Kao i kod ostalih X3 procesora, otključavanje četvrtog jezgra ne bi trebalo da bude mnogo teško, no treba znati i da ovo nije moguće u svim slučajevima pošto ovo četvrto isključeno jezgro može biti i defektno.

Procesor inače koristi AM3 podnožje (kompatibilan je unazad i sa AM2+), a integrisani memorijski kontroler radi sa DDR2 i DDR3 memorijom. Što se tiče keš memorije koja je integrisana na samom čipu, na raspolaganju je 3x 128kB (i to po 64Kb za podatke i instrukcije) kao i 3x 512kB L2 keš memorije. Sve ovo govori da treba očekivati da Athlon II X3 415e po performansama bude malo ispod modela Athlon II X3 435, stim što opet podsećamo, ima TDP od svega 45W u odnosu na čitavih 95W koliko je standardno. Što se cene tiče, ona bi trebala da bude nešto veća od pomenutog modelal Athlon II X3 435, no verujemo da to onima koji traže što manjeg potrošača sigurno neće predstavljati problem. Što se overkloka tiče, moguće je podići takt za oko 20% (do skoro 2GHz) bez većih intervencija, što je pristojan rezultat, stim što je i činjenica da je cena i dalje nešto veća od procesora koji dolaze sa tim default taktom.

Rezime

Sigurno je da Athlon II X3 415e nije procesor za svakoga, no ima dosta korisnika koji sastavljaju kompaktnu konfiguraciju koja bi trebalo da se što manje greje i da bude što tiša. Ovo odgovara HTPC varijantama, a u tom slučaju ovakav procesor može biti sjajan izbor. Kada su procesori iz budžetske kategorije u pitanju, AMD tu ima prilično dobru poziciju, a modeli kao što je ovaj samo potvrđuju da ovaj proizvođač ima dosta toga u ponudi što će one koji gledaju odnos cene i performansi sigurno umeti da cene.

Conclusion

Certainly, the Athlon II X3 415e processor is not for everyone, but there are many users who want to assemble compact, quiet configuration. This corresponds to HTPC variants, and in this case, this processor can be a great choice. When the process of budget categories is in question, AMD has a good position, and models such as this only confirms that this manufacturer has a lot to offer and those who care about performance/price ratio will know how to appreciate that.

Testirani proizvod je uzorak.

AMD ustupio: AMD Athlon II X3 415e

Jedan od novijih AMD modela iz Athlon II X3 serije, kod koga je najinteresantnije to što troši dosta manje energije. Ovaj procesor ima deklarisani TDP na svega 45W, što ga čini sjajnim izborom za neku HTPC konfiguraciju, odnosno računar koji će biti okrenut multimediji. U budžetskoj kategoriji, ovaj procesor će sigurno biti vrlo popularan.