AMD Athlon 5150 Desktop Kabini

Najnoviji AMD procesor je stigao i do nas, a radi se o novoj AM1 platformi koja podržava i upgrade. Model Athlon 5150 je APU koji sadrži CPU i GPU, uz sjajne performanse za ovu kategoriju, i grafički podsistem koji će konkurenciji zadati malo teži zadatak.

AMD na velika vrata vraća dobro poznata Athlon i Sempron imena, koja sada stižu kao dual i quad core Kabini APU procesori, koji koriste novu AM1 platformu. Novi Sempron i Athlon procesori su u suštini kombinacija Jaguar CPU jezgara i Graphics Core Next grafike, upakovane u AM1 socket. Za sada, planirana su po dva modela, Sempron 2650 (dual-core na 1.45GHz, 128 GCN jezgara na 400MHz) i 3850 (quad-core na 1.3GHz, 128 GCN jezgara na 450MHz) i Athlon 5150 (quad-core na 1.6GHz, 128GCN jezgara na 600MHz) i 5350 (quad-core na 2.05GHz, 128GCN jezgara na 600MHz). Vredi pomenuti i da sem Sempron 2650 koji podržava DDR3 memoriju na 1333MHz, ostali procesori rade sa 1600MHz modulima, kao i to da dok Sempron 2650 ima 1MB L2 keš memorije, ostali imaju po 2MB. Kao što smo mogli i da pretpostavimo, L3 keš memorija je izostala. Ostatak specifikacije uključuje i po dve USB 3.0, osam USB 2.0 i dve SATA 6Gb/s konekcije, dok je TDP kod svih modela isti i iznosi 25W.

Ključne karakteristike

  • Odlične performanse i CPU-a i GPU-a
  • Mala potrošnja od TDP 25W, vrlo dobre termalne karakteristike
  • Očekuje se odlična cena
  • Platforma se može upgrade-ovati

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

AMD Athlon 5150 - Takt: 1.6GHz

  • Cache: L1 4 x 32 KB 2-way set associative instruction caches + 4 x 32 KB 8-way set associative data caches, L2 2 MB 16-way associative shared cache
  • GPU: Radeon HD 8400 (128 Shader Cores, 600MHz)
  • TDP: 25W
  • Podnožje: Socket AM1

AMD Athlon 5150

Za APU tehnologiju znamo još od kako je AMD kupio kompaniju ATI, međutim, tek sa pojavljivanjem Jaguar arhitekture dobijamo dosta bolje rezultate. Dovoljno je pomenuti samo da se AMD-ova rešenja mogu naći na Xbox One, PlayStation 4, i Mobility E i A APU-ovima (Kabini i Temash). U odnosu na Bobcat platformu koja je njegov prethodnik, Jaguar je veće procesorske moći, sa dodatnim novijim SSE 4.1/4.2 i AVX instrukcijama, ali i dosta moćnijim GPU-om koji je od VLIW arhitekture došao do Graphic Core Next-a. Inicijalno, APU procesori su bili fokusirani na mobilno tržište, međutim AMD polako kormilo okreće i ka desktop konfiguracijama, zbog čega naziva AM1 platformu system in a socket imenom. Vrlo jednostavno, ovako nešto je namenjeno desktop korisnicima koji u nekom trenutku mogu i zameniti odnosno upgrade-ovati procesor, što jeste prednost u odnosu na slična Intel rešenja. Tu je naravno i podrška za maksimalno 16GB memorije i aktivno hlađenje, što ide u prilog ovog priči.

Test platforma je stigla sa ASRock AM1B-M matičnom pločom, što je MicroATX varijanta, a već smo videti i vrlo interesantne Mini-ITX ploče koje će celu priču učiniti još zanimljivijom, uz konstataciju da očekujemo da se na tržištu pojave i popularne small-factor gotove konfiguracije. Ploča podržava sve ono što smo i očekivali, tako da su tu samo dva SATA konektora (proizvođač se u ovom slučaju nije odlučio za dodatni kontroler), a za video izlaz imamo samo D-Sub konektor, iako znamo da je grafika u stanju da bez problema podrži i 4K rezoluciju o kojoj se sve više priča. Jedna od prednosti u odnosu na Intel u ovom trenutku predstavlja i to što je integrisana grafika daleko bolja, dok po pitanju CPU-a AMD takođe ima bolje rezultate, uz nešto veću potrošnju energije. Ipak, 25W stvarno nije puno za ovakav sistem, i uz običan box kuler se dobijaju stvarno odlične temperature koje ne prelaze 30 stepeni, što je stvarno impresivno.

Rezime

Na kraju, mora se konstatovati da je AMD uradio sjajan posao i da smo dobili procesore koji bez ikakve dileme drže prvu poziciju u low-end segmentu. AMD je uspeo da popravi ono po čemu je do sada zaostajao, a to su bile performanse CPU-a, zbog čega je Intel i držao primat u ovoj kategoriji. Ipak, novi Athlon i Sempron procesori su sada sposobni da bez problema izguraju svakodnevno korišćenje i aplikacije, dok će integrisana grafika pojesti bilo kakav zahtevan video koji pustite, a tu je i mogućnost igranja nekih manje zahtevnih igara, što je sve do skoro bilo stvarno teško dobiti po ovoj ceni i u ovoj kategoriji. Ostaje činjenica da se za malu razliku u ceni može dobiti i punokrvni AMD desktop sistem koji svakako ima bolje performanse, ali u domenu kompaktnijih sistema (HTPC recimo), ovo znači da smo dobili nešto što je definitivno bolje od Intel ekvivalenta koji su do sada dominirali. Ovo je veoma bitan korak za AMD, pošto je čvrsto nogom stao u područje gde je do sada bio inferioran, i sa pravom očekujemo da se tu i duže zadrži. Verujemo da ni Intel neće sedeti skrštenih ruku, ali kako stvari sada stoje, nova AM1 platforma sa ovim performansama predstavlja stvarno sjajan izbor za manje zahtevne kućne korisnike, ali i office varijante gde se ne koriste neki usko specifični i zahtevni programi.

Conclusion

AMD has done a great job and we got a processor that will undoubtedly hold the top position in the low-end segment. AMD has managed to fix the CPU performance, the field in which AMD was lagging behind so far, enabling Intel to be a leader in this category. However, the new Athlon and Sempron processors are now able to cope with everyday use and applications, while integrated graphics easily runs any demanding video. There is also a possibility of playing less demanding games, which was hard to get at this price and in this category. For a small difference in price, a full AMD desktop system with better performance can be obtained, but in the domain of more compact systems (HTPC, for example) this is better than Intel equivalents that have dominated so far. This is an important step for AMD, providing it a stronghold in the area where the company has been inferior so far, and we expect to hold this position. We do not believe Intel will remain indifferent, but as things stand now, the new AM1 platform with this performance is a great choice for less demanding home users and office versions that do not use specific or demanding applications.

Testirani proizvod je uzorak.

AMD ustupio: AMD Athlon 5150

Najnoviji AMD procesor je stigao i do nas, a radi se o novoj AM1 platformi koja podržava i upgrade. Model Athlon 5150 je APU koji sadrži CPU i GPU, uz sjajne performanse za ovu kategoriju, i grafički podsistem koji će konkurenciji zadati malo teži zadatak.