AMD A10-6700

Novi procesor Richmond generacije je pred nama, a u pitanju je optimizovan Trinity za one koji vode račun o tome. Iako smo očekivali malo veće dobitke u performansama, kada se sve sumira, AMD i dalje drži glavnu reč kada je u pitanju odnos cene i performansi.

AMD je predstavio nešto novo, bazirano na Piledriver arhitekturi, ovi procesori Richland generacije koji koriste grafiku sa VLIW4 tehnologijom predstavljaju i vrh ponude kada su APU modeli u pitanju. U teoriji, trebali bi da imamo vidljivo poboljšanje u odnosu na Trinity modele, i biće interesantno videti da li će poboljšanja biti dovoljna da se nadmaše Intel Core i3 modeli. Iako smo videli interesantne AMD novitete kada su u pitanju modeli niske potrošnje, izgleda da kada su desktop modeli u pitanju, nema baš toliko noviteta, te imamo praktično optimizovane Trinity modele sa istim TDP-om ali i većom efikasnosti.

Ključne karakteristike

  • Malo poboljšanje Trinity modela
  • Veća energetska efikasnost

Utisak kvare

  • I dalje nedovoljno da se ugrozi Intel pozicija

Specifikacija

  • Takt: 3.7GHz (4.3GHz Turbo Boost)
  • L2 Cache: 4MB
  • TDP: 65W
  • GPU: 8670D, 844MHz, 384 Shader-a
  • Podnožje: FM2

AMD A10-6700

AMD A10-6700 procesor je quad core varijanta koja veoma podseća na A10-5800K, sa osnovnim taktom nižim za 100MHz, ali i Turbo frekvencijom višom za 100MHz, malo bržim GPU-om i TDP-om od 65W. Dobra vest za one koji planiraju upgrade je da se koristi isto FM2 podnožje kao kod prethodnih modela, te da će matične ploče sa A55, A75 i A85 čipsetima u najgorem slučaju tražiti update BIOS-a da bi radile ispravno. Naravno, svi postojeći kuleri će pasovati bez ikakvih problema. AMD je napravio pravu malu pometnju kada su u pitanju integrisani grafički čipovi, naime iako ovde imamo oznaku grafike koja počinje sa 8, to nikakve veze nema sa aktuelnom dekstop grafikom i GCN arhitekturom, i radi se grafici koja je praktično ista kao ona korišćena na Trinity platformi i koja više ima zajedničko sa Radeon HD 6900 generacijom desktop grafike koja je još koristila VLIW4 arhitekturu.

Vredi pomenuti da postoji samo jedan jači model procesora od ovoga sa testa, model A10-6800K, koji je dosta interesantniji, zbog činjenice da podiže TDP na 100W (čime se dobija i dosta veća margina za overklok) kao i podršku za DDR3-2133 memoriju (procesor sa testa podržava maksimalno DDR3-1866), što će dobro doći integrisanoj grafici, pošto nemamo deljeni L3 keš. AMD je naveo da će se dobiti unapređene performanse od 20% - 40% u odnosu na prethodnu generaciju APU-a, međutim, treba ipak sačekati testove, pošto proizvođači umeju da ponekad malo i preteraju u tim procenama. Ovaj procesor je inače izrađen u 32nm procesu na površini 246mm2, sa ukupno 1.3 milijarde tranzistora, 128 KB L1 Cache-a (64 KB Instruction, 64 KB Data) i 4MB L2 Cash memorije.

Rezime

Iako Richmond ne predstavlja veliki skok i poboljšanje u odnosu na modele prethodne generacije, iskreno, nadali smo se većim razlikama u performansama. Jeste u pitanju samo osveženje Trinity platforme, ali smo se nadali da ćemo dobiti ipak malo snažnije procesore. Voleli bi da su svi procesori ove generacije dobili podršku za DDR3-2133 memoriju, a ne samo model A10-6700, no sa druge strane, bar su korisnici ispoštovani time što neće morati da kupuju nove matične ploče. Integrisana grafika je prilično dobra i definitivno bolja od onoga što Intel ima u ovom trenutku, a kako mogu da se poteraju i neke manje zahtevne igre u višim rezolucijama stvarno nema mesta za puno zamerki. Na kraju, očekujemo i prilično dobru cenu, čime AMD nastavlja da bude sjajan izbor u mainstream segmentu.

Conclusion

Although Richmond is not a great leap and improvement over the previous generation, to be honest, we were hoping to major differences in performance. Although this is just refreshment of Trinity platform, we were hoping to see processors that are more powerful. We'd love all processors of this generation to get support for DDR3-2133 memory, and not just the A10-6700 model, but on the other hand, users will not have to buy a new motherboard. Integrated graphics is rather good, definitely better than what Intel offers and it is able to cope with some less demanding games at higher resolutions. Finally, we expect an affordable price and AMD definitely continues to be a great choice in the mainstream segment.

Preporučena cena (uključujući PDV, jun 2013.): 130€

AMD ustupio: AMD A10-6700

Novi procesor Richmond generacije je pred nama, a u pitanju je optimizovan Trinity za one koji vode račun o tome. Iako smo očekivali malo veće dobitke u performansama, kada se sve sumira, AMD i dalje drži glavnu reč kada je u pitanju odnos cene i performansi.