
Došlo je vreme da se predstavi nova Trinity generacija AMD APU procesora. Po svemu viđenom, imao veoma atraktivnu ponudu za osnovnu i srednju kategoriju koja bi trebala da bude trenutno najbolji odnos cene i performansi.
AMD je pre više od godinu dana obelodanio svoju Llano APU platformu koju smo mogli da vidimo na delu posle dužeg čekanja i najavljivanja. Iako to nije bio prvi put da se CPU i GPU smeštaju na istu ploču, ipak je AMD otišao korak dalje i kreirao vrlo interesatnu kombinaciju. Pre par meseci, videli smo predstavljanje Trinity platforme koja je inicijalno bila najavljena kao mobilna platforma: varijacija Piledriver arhitekture za procesor i Cayman arhitekture za GPU. Danas ipak imamo priliku da vidimo desktop varijantu Trinity-ja, i dalje 32nm varijantu koja se znatno razlikuje od Llano modela. I dalje je to procesor sličnih dimenzija od 246mm2 i sa 1.303 milijarde tranzistora.
Ključne karakteristike
- Unapređena Llano platforma
- Dosta bolje performanse u odnosu na prethodnika
- Dobra energetska efikasnost
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Takt: 3.8GHz (4.2GHz Turbo Boost)
- L2 Cache: 8MB
- TDP: 100W
- GPU: HD 7660D, 800MHz, 384 Shader-a
- Podnožje: FM2
AMD A10-5800 Series
Ono što znamo je da je u pitanju x86 arhitektura sa do četiri Piledriver jezgra, unapređenje arhitekture kada su u pitanju predviđanje grananja i poboljšanje kada je keš memorija u pitanju, do maksimalno 4GB L2 keš memorije i maksimalnu frekvenciju od 4.2GHz. Što se tiče GPU-a, u pitanju je VLIW 4 arhitektura, sa maksimalno 384 Shader-a, taktom do 800MHz i podrškom za 8xAA i 16AF. U suštini, činjenica da je veći TDP od mobilne verzije nam govori da će moći da se dobiju i bolje performanse, kao i to da su ovi procesori prilično raspoloženi za overklok. Inače, model koji je bio kod nas, A10-5800 dolazi i potpuno otključan.
Novi procesori, logično, dobijaju i novi socket i čipset, konkretno FM2 (proizvođač je srećom obećao da će i naredna generacija procesora koristiti ovaj socket, što neće baš puno značiti onima koji imaju već neku FM1 ploču) i znamo da će ploče dolaziti u tri varijante, sa A55, A75 i najsnažnijim A85X čipsetom. A55 i A75 čipset već dobro poznajemo, a A85X donosi stvari kao što su osam SATA 6Gb/s konekcija, četiri USB 3.0 porta i mogućnost da se dve dodatne grafičke kartice instaliraju u CrossFire režimu, pored integrisanog GPU-a. Ostaje da se naravno vidi šta će proizvođači matičnih ploča ponuditi u skorijoj budućnosti.
Rezime
Jedno od bitnih pitanja je potrošnja, i tu je AMD uspeo da uradi sjajan posao, i praktično se izjednačio sa Intel Core-i3 konkurencijom. Interesantno je da iako je proizvodni proces ostao isti kao kod Llano platforme, Trinity je dosta energetski efikasniji. Činjenica je da ukoliko se traži entry level gaming platforma, Trinity isporučuje performanse koje nemaju puno konkurenata. Uvek se naravno može dokupiti još neka snažnija grafika, ali i ovako se dobija veoma kvalitetna platforma koja će za većinu stvari sjajno raditi posao. Intel još uvek drži glavnu reč u vrhu ponude, no čini se da AMD polako preuzima donji deo, stim što čekamo još uvek da vidimo kakve će biti cene, no po onome što smo načuli, Trinity će biti stvarno veoma atraktivan izbor.
Conclusion
One of the important things is the consumption where AMD did a great job and virtually equalized with Intel Core-i3 competition. It is interesting that although the manufacturing process remained the same, as is the case regarding Llano platform, Trinity is a lot more energy efficient. The fact is that if you are looking for an entry-level gaming platform, Trinity delivers the performance beyond the competition. You can always buy additional graphics; however, this high quality platform will do the job. Intel still dominates but it seems that AMD is slowly taking over the lower part. In any case, it is necessary to wait for prices to make the final conclusion, however, from what we overheard, Trinity will be a very attractive choice.
Testirani proizvod je uzorak.
AMD ustupio: AMD A10-5800 Series