Acer XG270HU FreeSync

Jedan od novijih Acer monitora koji donosi podršku za AMD FreeSync tehnologiju namenjenu igračima. Radi se inače o 27" monitoru visoke rezolucije od 2560 x 1440 piksela, koji podržava frekvenciju osvežavanja do 144Hz.

Biće vrlo interesantno videti šta je to AMD zakuvao u svojoj kuhinji, a pričamo i FreeSync tehnologiji. O čemu se zapravo radi? Većina klasičnih monitora ima frekvenciju osvežavanja od 60-75Hz, što je sasvim ok za one koji računar koriste za rad i multimediju. Ipak, tu su i igrači kojima ovo i ne odgovara toliko, te smo videli sve veći broj monitora sa malo većom vertikalnom frekvencijom osvežavanja koja ide do 144Hz. Ono što prati fiksnu frekvenciju osvežanja monitora jesu par stvari koje kvare doživljaj u igranju: screen tearing koji se javlja kada se ne podudaraju framerate i frekvencija monitora, kao i input lag i stutter, što je takođe vezano za činjenicu da jednostavno grafička kartica i monitor nisu sinhronizovani. Upravo tu dolazi do izražaja FreeSync, koji kao i G-Sync konkurentske NVIDIA pokušava da reši taj proble. Interesantno je da Acer u ponudi ima dva slična modela monitora, od kojih jedan podržava G-Sync a drugi FreeSync, ali i da G-Sync model koristi IPS panel dok je FreeSync izvukao TN varijantu.

Ključne karakteristike

  • Podrška za AMD FreeSync
  • Vrlo brz odziv od čak 1ms
  • Osvežavanje ide do 144Hz
  • Odličan kvalitet slike

Utisak kvare

  • FreeSync naravno zahteva AMD grafiku novije generacije

Specifikacija

  • Dijagonala: 27" W-LED, Wide 16:9, Twisted Nematic Film (TN Film)
  • Rezolucija : WQHD 2560 x 1440 piksela
  • Osvetljenje : 350 cd/m²
  • Uglovi gledanja: 170° (H) / 160° (V)
  • Kontrast : dinamički 100.000.000:1 (1000:1 statički)
  • Vreme odziva : 1ms GTG
  • Vertikalno osvežavanje: 144Hz maksimalno, FreeSync support (40-144Hz)
  • Konekcije: DVI-DL, HDMI 2.0, DisplayPort, audio in / headphone jack
  • Dodatno: Tilt, ugrađeni 2x 2W zvučnici

Acer XG270HU FreeSync

Jedno je sigurno, a to je da će ovaj monitor sigurno privući pažnju: frameless dizajn i kombinacija crne i narandžaste boje je veoma atraktivan. Ovo je monitor dijagonale 27", tako da treba obezbediti dovoljno prostora na radnom stolu. Montira se na postolje u obliku slova X koje pruža solidnu stabilnost (malo se ipak monitor klati kada se koriste tasteri menija), ali koje na žalost podržava samo tilt podešavanje ugla nagiba, bez mogućnosti montaže na zid. Iako je sa zadnje strane korišćena glossy crna plastika (što znači da će se vrlo lepo videti otisci prstiju), napred nas dočekuje matirani displej (što pozdravljamo). Iako deluje da skoro nema okvir, on je sa gornje i bočnih strana širok oko 2mm, a tek po uključivanju vidimo da je pravi okvir dobro sakriven, te da je ukupno širine oko 8.5mm. To naravno ništa ne smeta doživljaju monitora, a već smo više puta videli da proizvođači vizuelno sakrivaju okvir monitora kako bi izgledao tanje i elegantnije. Donji okvir je zato lepo vidljiv i širok oko 2cm, sa Acer logom, statusnom diodom i Menu tasterima sakrivenim ispod donje ivice.

Konektori su smešteni sa zadnje strane i nalazimo konektor za napajanje (adapter je eksterni, dolazi u pakovanju što je glavni razlog zašto je monitor ostao tako tanak), 3.5mm audio ulaz i izlaz za slušalice, Dual-Link DVI, DisplayPort i HDMI video konektore. Nije loše pomenuti da iako FreeSync tehnologija jeste bazirana na DisplayPort interfejsu, AMD je omogućio da FreeSync monitori imaju i HDMI i DVI konektore, za razliku od G-Sync modela koji imaju samo DisplayPort. Sa druge strane, spisak podržane grafike je nešto kraći u slučaju AMD-a pošto su podržani samo noviji APU-ovi i GPU-ovi, dok je u slučaju NVIDIA-e G-Sync dostupan na većem broju i starijih grafičkih kartica, pošto je tehnologija bazirana na posebnom interfejsu. Zbog ovoga je i G-Sync implementacija nešto skuplja od FreeSync-a, što je itekako bitan faktor. Na kraju, G-Sync podržava osvežavanje od 30Hz do 144Hz, dok će FreeSync raditi od 9Hz do 240Hz, naravno u oba slučaja će to zavisiti od monitora.

U pakovanju uz monitor stižu i kratko korisničko uputstvo, 3.5mm audio kabl, HDMI i DVI video kablovi, pa će jedimo DisplayPort kabl morati da se dokupi ako bude neophodno. Meni je prilično jednostavan i ne baš tako atraktivan, no dovoljno intuitivan da neće trebati mnogo za navikavanje. Za brzi pristup su tu eColor preset modovi, brightness kontrola, overdrive i volume podešavanja, kao i ulazak u full meni. Monitor ima nešto jače osvetljenje, vrlo ujednačeno i odličan kontrast, i u startu, fabrička podešavanja su sasvim korektna, stim što naravno to može i dosta da se poboljša ukoliko se obavi kalibracija. Očekivano, uglovi gledanja nisu baš impresivni, što je i očekivano za TN panel, dok je sa druge strane odziv od 1ms dovoljno brz i za one najzahtevnije. Proizvođač se opredelio za 2560 x 1440 WQHD rezoluciju, što je još uvek malo retko za 27" dijagonalu, ali po svemu sudeći, Acer je odlično uradio svoj posao, stim što će tekst definitivno biti nešto sitniji nego što ste navikli, ali to se može rešiti i skaliranjemu koliko bude potrebno.

Rezime

Ovaj monitor se odlično pokazao u svim zadacima, stim što će možda zbog visoke rezolucije tekst biti manje prijatan za čitanje ukoliko se ne podesi odgovarajuće skaliranje. Što se tiče igara, a to jeste najbitnije, imamo vrlo brz odziv, vrlo nizak lag kao i maksimalnu frekvenciju osvežavanja od 144Hz, što će posebno doći do izražaja ukoliko se koristi neka novija, brža grafička kartica. AMD FreeSync je definitivno stvar koju će mnogi igrači poželeti da vide na delu, i ono što je glavna prednost jeste to da pored odgovarajućeg monitora i grafičke kartice nije potreban dodatan hardver, kao i to da je cena FreeSync implementacije manja u odnosu na glavnog konkurenta: G-Sync. Rezultat je gladak prikaz, bez seckanja i bilo kakvih drugih artefakata koji bi pokvarili doživljaj i sada već može da se kaže da je ovo prilično zrela tehnologija koja ima sve šanse da postane standard.

Conclusion

The monitor performed well in all the tasks, but due to high resolution text will not be pleasant to read if the proper scaling is not adjusted. As for the games, there is a fast response time, low lag and maximum refresh rate of 144Hz, which will come to the fore if some newer, faster graphics card is used. AMD FreeSync is definitely a thing that a lot of players want to test, and the main advantage is that in addition to the appropriate monitors and graphics cards, additional hardware is not required. We should not neglect the fact that the price of the FreeSync implementation is less than the costs related to main competitor: G-Sync. The result is smooth work with no other artifacts, and now we can say this is a mature technology that has a chance to become the standard.

Testirani proizvod je uzorak.

AMD ustupio: Acer XG270HU FreeSync