Tehnologija budućnosti kroz radionicu „Karakteristike i upotreba 3D štampe“

O prednostima i ograničenjima 3D štampe, diskutovaće se u okviru radionice koja će se održati 16. aprila sa početkom u 17h, u Startit Centru u Inđija, koja je drugi u nizu IT događaja koji se realizuje ove godine, u okviru projekta XBIT, finansiranog od strane Evropske unije, u cilju prikazivanja 3D tehnologije kao idealne platforme za prototajping i izradu funkcionalnih delova.

„Prisutni će na radionici, imati priliku da saznaju sve o prednostima i ograničenjima koje 3D štampa pruža korisnicima, sa posebnim osvrtom na sve činjenice koje bi trebalo da poznajemo pre njene upotrebe, kako bismo što adekvatnije mogli da je primenimo u poslovne ili lične svrhe. Takođe, kroz praktični rad, upoznaćemo prisutne sa funkcionisanjem 3D štampe na praktičnim primerima i poseban osvrt daćemo na FDM tehnologiju“, istakao je Luka Štilić, predavač i član APE Robotics tima.

Tokom studiranja, Luka se posebno zanimao za proizvodno mašinstvo. Njegov prvi dodir sa 3D štampom bio je na poslednjoj godini studija Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Tada je započeo razvoj robota za Evropsko takmičenje iz robotike, kao člana APE Robotics tima. Po završetku studija, Luka je radio u 3D printing hubu, sa više različitih tehnologija 3D štampe tj. aditivne proizvodnje, koja omogućava digitalnom modelu stvaranje u trodimenzionalni predmet.

Radionicom će se pokriti teme o CAD softveru i koje mogućnosti pruža u kombinaciji sa 3D štampom. Pored toga, govoriće se i o postupcima pripreme modela za štampu, odnosno o načinima upotrebe softvera, kao i o mehaničkim karakteristikama materijala koji se koriste. Sledeći događaj o tehnologijama budućnosti, u okviru XBIT projekta, održaće se 19. aprila u Novom Sadu, koji će biti posvećn ROS operativnom sistemu.

Projekat XBIT sprovode Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, udruženje građana SEE ICT i Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu kao strane iz Srbije i Opština Magadenovac i OSVIT Inkubator iz Donjeg Miholjca sa strane Hrvatske u okviru IPA Cross-border Cooperation programa Hrvatska-Srbija 2014-2020. Projekat se bavi razvojem uslova za optimalan i strukturiran razvoj IT industrije i preduzetništva u programskom regionu, kao i njegovo optimalno korišćenje kao generatora inovacija i konkurentnosti.

U narednim mesecima realizovaće mnogobrojne aktivnosti, kako bi se unapredilo korišćenje IT tehnologija u preduzetništvu.

SEE ICT je neprofitna organizacija osnovana 2010. godine, sa misijom pružanja značajne i duboke podrške srpskoj tehnologiji i start up scene kako bi se podstaklo veće zapošljavanje i ekonomski rast. Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, aktivno radi na unapređenju IT sektora u Srbiji, sprovodeći mnogobrojne partnerske projekte sa ovim ciljem. Fakultet tehničkih nauka jedna je od najsavremenijih organizovanih, visokoobrazovnih institucija u regionu sa tradicijom dugom 57 godina, koji svoju misiju ostvaruje u tri međusobno povezane grupe delatnosti: visoko obrazovanje, naučnoistraživački rad i transfer znanja u privredi.